Travelsupport.pl

Koszty podróży służbowych bardzo szybko rosną

Koszty podróży służbowych

Udostępnij:

Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Koszty podróży służbowych przekroczą poziomy z 2019

Koszty podróży służbowych wzrosły zauważalnie w ostatnim półroczu. Jest to oczywiście spowodowane inflacją i silnie odbijającym popytem po pandemii. Miasta takiej jak Barcelona, Berlin i Paryż odnotowały w tym roku największy wzrost średnich cen hoteli w Europie, podczas gdy loty między Londynem a Berlinem odnotowały największy wzrost średnich cen. 

Ceny hoteli rosną na całym świecie

Rezerwacje w hotelach w całej Europie przekroczyły w czerwcu poziomy sprzed pandemii, a wskaźniki ożywienia wzrosły szczególnie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Według HotelHub, firmy która zapewnia technologię rezerwacji dla TMC i ich klientów, europejskie rezerwacje hotelowe w czerwcu przekroczyły poziomy rezerwacji w 2019 r., o 80 proc. 

Ponadto podróże międzynarodowe z Europy stale rosną, osiągając poziomy sprzed COVID, a międzynarodowe rezerwacje hotelowe w Europie stanowiły 41 procent wszystkich transakcji do końca czerwca. Jak pokazują dane z HotelHub, średnie ceny noclegów w niektórych głównych miastach europejskich, takich jak Londyn i Paryż, również wzrosły z miesiąca na miesiąc. Na przykład ceny w Londynie w czerwcu pobiły swoje rekordy z 2019, podczas gdy ceny w Paryżu prawie całkowicie zbliżają się do poziomów sprzed COVID.

Średnia dzienna stawka w Londynie wyniosła 310 euro w czerwcu. Paryż w czerwcu osiągnął 231 USD nieco poniżej średniej z 2019 r., która wyniosła 246 USD 

Bilety lotnicze będą droższe w 2023

Ceny biletów lotniczych „bez wątpienia” wzrosną wraz ze wzrostem kosztów paliwa, ostrzegł szef branży lotniczej – Willie Walsh, dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA). Obecna cena ropy na poziomie 90 USD za baryłkę jest prawdopodobnie najniższą jaką widzimy w tym roku. Ostatni spadek spowodowany był obawami o recesje i niskim popytem ze strony chińskiej gospodarki.  Większość analityków przewiduje jednak że cena ropy może wrócić do poziomów 120/140 USD. To spowoduje znaczące wzrosty cen biletów. Na wzrost cen będzie miała również wpływ presja płacowa personelu linii lotniczych wynikającą z utrzymującej się inflacji (strajki w liniach lotniczych już widać) 

Rośnie stawka diety na podróże służbowe do 38zł

Rekompensata podwyższonych kosztów wyżywienia poza domem w czasie podróży służbowej wzrasta po raz pierwszy od dziewięciu lat.

Od czwartku 28 lipca w życie weszła zmiana rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Przewiduje ona podwyżkę diety przysługującej pracownikowi w podróży służbowej z dotychczasowych 30 zł do 38 zł. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Koszty podróży służbowych - Wrośnie stawka kilometrówki

W chwili obecnej maksymalne stawki za każdy przejechany kilometr ustanawiane rozporządzeniem przez ministra infrastruktury wynoszą:

1) dla samochodu osobowego:
– o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,5214 zł;
– o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł;
2) dla motocykla – 0,2302 zł;
3) dla motoroweru – 0,1382 zł.

W 2007 r., po raz ostatni kilometrówka została podniesiona do 84 groszy. Od tego czasu ceny paliwa  wzrosły o około 75 proc. Teoretyczny wzrost kilometrówki powinien więc osiągnąć poziom 1,50 zł.  Jednakże do tych szacunków powinno wziąć się pod uwagę również wzrost cen użytkowania prywatnych aut, w tym napraw i bieżącej eksploatacji. 

firmowa polityka podróży

Rezerwuj regularnie przez nasz dostęp do Booking.com i otrzymuj zawsze zwrot do 3% wartości swoich rezerwacji.

Najczęściej czytane:

Przewodnik Michelin oceni hotele

Przewodnik Michelin oceni hotele

Przewodnik Michelin oceni hotele. Przewodnik Michelin, poinformował, że w 2024 zacznie oceniać najbardziej wyjątkowe hotele. Podobnie jak w przypadku rankingów restauracji, Michelin zamierza wywołać zamieszanie,

Hertz samochody elektryczne

Hertz i Uber – elektryczna rewolucja

Hertz i Uber wprowadzają do Europy partnerstwo w zakresie pojazdów elektrycznych. Jedna z największych na świecie wypożyczalni samochodów – firma Hertz, wspólnie z Uberem uzgodniły

Nasze usługi