Travelsupport.pl

Koszty podróży służbowych bardzo szybko rosną

Koszty podróży służbowych

Udostępnij:

Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Koszty podróży służbowych przekroczą poziomy z 2019

Koszty podróży służbowych wzrosły zauważalnie w ostatnim półroczu. Jest to oczywiście spowodowane inflacją i silnie odbijającym popytem po pandemii. Miasta takiej jak Barcelona, Berlin i Paryż odnotowały w tym roku największy wzrost średnich cen hoteli w Europie, podczas gdy loty między Londynem a Berlinem odnotowały największy wzrost średnich cen. 

Ceny hoteli rosną na całym świecie

Rezerwacje w hotelach w całej Europie przekroczyły w czerwcu poziomy sprzed pandemii, a wskaźniki ożywienia wzrosły szczególnie w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

Według HotelHub, firmy która zapewnia technologię rezerwacji dla TMC i ich klientów, europejskie rezerwacje hotelowe w czerwcu przekroczyły poziomy rezerwacji w 2019 r., o 80 proc. 

Ponadto podróże międzynarodowe z Europy stale rosną, osiągając poziomy sprzed COVID, a międzynarodowe rezerwacje hotelowe w Europie stanowiły 41 procent wszystkich transakcji do końca czerwca. Jak pokazują dane z HotelHub, średnie ceny noclegów w niektórych głównych miastach europejskich, takich jak Londyn i Paryż, również wzrosły z miesiąca na miesiąc. Na przykład ceny w Londynie w czerwcu pobiły swoje rekordy z 2019, podczas gdy ceny w Paryżu prawie całkowicie zbliżają się do poziomów sprzed COVID.

Średnia dzienna stawka w Londynie wyniosła 310 euro w czerwcu. Paryż w czerwcu osiągnął 231 USD nieco poniżej średniej z 2019 r., która wyniosła 246 USD 

Bilety lotnicze będą droższe w 2023

Ceny biletów lotniczych „bez wątpienia” wzrosną wraz ze wzrostem kosztów paliwa, ostrzegł szef branży lotniczej – Willie Walsh, dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA). Obecna cena ropy na poziomie 90 USD za baryłkę jest prawdopodobnie najniższą jaką widzimy w tym roku. Ostatni spadek spowodowany był obawami o recesje i niskim popytem ze strony chińskiej gospodarki.  Większość analityków przewiduje jednak że cena ropy może wrócić do poziomów 120/140 USD. To spowoduje znaczące wzrosty cen biletów. Na wzrost cen będzie miała również wpływ presja płacowa personelu linii lotniczych wynikającą z utrzymującej się inflacji (strajki w liniach lotniczych już widać) 

Rośnie stawka diety na podróże służbowe do 38zł

Rekompensata podwyższonych kosztów wyżywienia poza domem w czasie podróży służbowej wzrasta po raz pierwszy od dziewięciu lat.

Od czwartku 28 lipca w życie weszła zmiana rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Przewiduje ona podwyżkę diety przysługującej pracownikowi w podróży służbowej z dotychczasowych 30 zł do 38 zł. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Koszty podróży służbowych - Wrośnie stawka kilometrówki

W chwili obecnej maksymalne stawki za każdy przejechany kilometr ustanawiane rozporządzeniem przez ministra infrastruktury wynoszą:

1) dla samochodu osobowego:
– o pojemności skokowej silnika do 900 cm3 – 0,5214 zł;
– o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł;
2) dla motocykla – 0,2302 zł;
3) dla motoroweru – 0,1382 zł.

W 2007 r., po raz ostatni kilometrówka została podniesiona do 84 groszy. Od tego czasu ceny paliwa  wzrosły o około 75 proc. Teoretyczny wzrost kilometrówki powinien więc osiągnąć poziom 1,50 zł.  Jednakże do tych szacunków powinno wziąć się pod uwagę również wzrost cen użytkowania prywatnych aut, w tym napraw i bieżącej eksploatacji. 

firmowa polityka podróży

Rezerwuj przez nasz dostęp do Booking.com i otrzymuj zwrot do 3% wartości swoich rezerwacji.

Najczęściej czytane:

Air Astana i Travel Pass od IATA

Air Astana przetestuje aplikacje Travel Pass od IATA

Kazachskie linie lotnicze Air Astana planują rozpocząć testowanie aplikację Travel Pass Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych IATA. Będzie to miało miejsce na rejsach między Nur-Sultanem, Kazachstanem

Nasze usługi