Travelsupport.pl

Turystyka szczepionkowa. Nowy trend na świecie. Jak długo będzie istnieć?

Plotka głosi, że Lufthansa wejdzie mocno w "turystykę szczepionkową" i lada moment odpali ofertę na specjalne loty do Rosji.
turystyka szczepionkowa

Udostępnij:

O koncepcji turystyki szczepionkowej już kiedyś wspominaliśmy. Jest tylko kwestią czasu kiedy ten pomysł rozwinie się i trafi do oferty największych graczy na rynku turystycznym. Turystyka szczepionkowa to nieunikniona konsekwencja problemów z dostępem do szczepionek. Dzisiaj widzimy jak poszczególne państwa UE wyczekują dostaw szczepionek. Obserwujemy też Izrael, Rosje, Japonie, W. Brytanie, Dubaj, Emiraty, czyli kraje, które nie należą do UE i mają inny model dostępu do szczepionek. Wśród tych krajów wyjątkowa jest Rosja, która dysponuje szczepionką Sputnik5. Z tej szczepionki może skorzystać każdy. Wg najnowszych informacji, szczepienie kosztuje 10EUR.

Turystyka szczepionkowa za 1000eur.

Podobno Lufthansa prowadzi rozmowy z rosyjskim ministerstwem spraw zagranicznych na temat zorganizowania specjalnych połączeń lotniczych do Moskwy.

Wstępne szacunki takiej oferty mówią o około 1000 EUR. Lufthansa sprzedawałaby pakiety, które obejmowałyby dwa loty w obie strony między Frankfurtem a Moskwą oraz szczepienie Sputnik5. Teoretycznie pasażerowie nie musieliby nawet opuszczać terenu lotniska. Mówi się o utworzeniu “salonu szczepień” lub wydzieleniu specjalnej strefy w istniejącym Business Lounge na Lotnisku Domodedovo. 

Do całej koncepcji brakuje jeszcze tylko stanowiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, które musi  załatwić specjalne wizy tranzytowe. 

Turystyka szczepionka dla bogatszych.

Dla bardziej zamożnych i bardziej wymagających turystów pojawiają się oferty na inne kierunki niż Moskwa i nie tylko do Lufthansy. Kraje takie jak ZEA, Seszele czy Wielka Brytania, prawdopodobnie szybko zaszczepią własnych obywateli, a ponieważ zamówiły więcej dawek niż same są w stanie zużyć, turyści będą mogli skorzystać z nadwyżek. Trwający od trzech do czterech tygodni wyjazd ma kosztować co najmniej 2-3 tys. euro.

W Europie będzie jak w USA.

Patrząc na to co obecnie się dzieje w USA, możemy być pewni tego że turystyka szczepionkowa będzie mocnym zjawiskiem w 2021 i 2022. Wg Bloomberg’a Turystyka szczepionkowa obecnie jest popularniejsza niż zwykła turystyka. Szczególnie jeśli analizuje się poszczególne stany. Amerykanie zaczęli podróżować, ale najpopularniejszymi kierunkami nie są już Disney World, Las Vegas, czy Yellowstone. Amerykanie ruszyli na wakacje w poszukiwaniu szczepionek.  Społeczeństwo amerykańskie jest zdezorientowane i sfrustrowane bałaganem informacyjnym, nierównym dostępem do szczepionek. Sytuację tę wykorzystują te stany, które nie były dotychczas topowymi destynacjami wakacyjnymi (Kolorado, Nowy Jork, New Jersey, Connecticut), ale jakimś cudem otrzymały więcej szczepionek niż pozostałe regiony kraju. Wg najnowszych statystyk np. na samej Florydzie, ze szczepionek skorzystało ponad 37 000, które nie są mieszkańcami tego stanu. 

 

Nowe szczepionki - nowe kierunki.

Jeśli barki i różnice w dostępie do szczepionek będą się pogłębiać, a wszystko na to w tej chwili wskazuje, Europejczycy, wyruszą na poszukiwania.  Najbardziej prawdopodobnymi kierunkami będą:

  • Kuba – Już teraz oferuje możliwość spędzenia wakacji i zaszczepienia się swoją szczepionką o nazwie Soberana 2. Najprawdopodobniej będzie to możliwe już w kwietniu.   
  • Izrael 
  • Rosja
  •  Seszele
firmowa polityka podróży

Rezerwuj regularnie przez nasz dostęp do Booking.com i otrzymuj zawsze zwrot do 3% wartości swoich rezerwacji.

Najczęściej czytane:

Nasze usługi