Według najnowszych danych przedstawionych przez firmę STR, która zajmuje się dostarczaniem profesjonalnych danych z globalnego rynku hotelarskiego, europejski sektor hotelarski staje się idealnym przykładem dynamicznego ożywienia post pandemicznego.
Średnie ceny dzienne w hotelach w Europie (ADR) są obecnie średnio o sześć procent wyższe niż stawki przed Covid.
Irlandia przoduje w ożywieniu, z cenami o 21 proc. wyższymi niż porównywalne poziomy z 2019 r. a tuż za nią plasują się Portugalia (18 proc. wyższe) i Hiszpania (14 proc. wyższe). Niemcy i Austria są jednymi z najwolniej odbudowujących się rynków, W Niemczech odnotowano 6% spadek cen w stosunku do 2019, a w Austrii 9 procent poniżej poziomów sprzed Covid), głównie z powodu utrzymujących się jeszcze ograniczeń.
Wskaźniki obłożenia na całym kontynencie europejskim bardzo szybko zmierzają w kierunku pełnego ożywienia. Ogólnie rzecz biorąc, obłożenie poprawiło się do poziomu 80% sprzed pandemii, ponieważ branża zyskała na sile po wcześniejszym spadku spowodowanym szybkim rozprzestrzenianiem się wariantu Omicron i prawdopodobnie osiągnie 90% ożywienia w nadchodzących miesiącach.
Najwyższe obłożenie miały odpowiednio hotele w Polsce (93 proc.), Wielkiej Brytanii (89 proc.) i Irlandii (84 proc.).
STR spodziewa się, że Europa podąży podobną trajektorią ożywienia, jak w Stanach Zjednoczonych, gdzie ADR przekroczyły wskaźniki z 2019 r., a popyt w maju osiągnął 90 procent poziomów sprzed pandemii.
Najprawdopodobniej przez następne dziewięć do 12 miesięcy stłumiony popyt będzie napędzał biznes hotelarski szybciej, niż ktokolwiek może prognozować.
Popyt na podróże indywidualne (FIT) całkowicie się poprawił, branża hotelowa czeka jeszcze na powrót popytu grupowego, czyli całej branży MICE. W całej Europie wskaźniki popytu tej części rynku oscylują obecnie na poziomie 50 procent poziomów z 2019 r., jest jednak pewne, że popyt MICE będzie dalej mocno wzrastał, co będzie miało ogromny wpływ na wzrost średniej ceny noclegi (ADR). Pełnego ożywienia i wysokich cen oczekuje się w połowie 2022 r.