Podróże służbowe wrócą później niż wyjazdy wakacyjne, ale wrócą równie dynamicznie.
Mimo, że normalne podróże służbowe wrócą nieco później, bo wychodzenie z mentalnej blokady pocovidowej zajmie jeszcze trochę czasu, ważne jest przygotowanie się na to co nadchodzi. Już od 15 lutego możemy spodziewać się, że hotele zapełnią się nie tylko turystami, ale również osobami podróżującymi służbowo. Wg doniesień od jednego z naszych partnerów www.TRAVELIST.pl w pierwszym weekendzie po ogłoszeniu otwarcia hoteli zanotowano ponad 120% wzrost zainteresowania hotelami w porównaniu ze styczniem. Podobne wskaźniki widzimy w naszym PROGRAMIE LOJALNOŚCIOWYM, którego użytkownikami są częściej osobo podróżujące służbowo. Odnotowaliśmy ponad 80% więcej wejść na stronę oraz 57% więcej rejestrowanych rezerwacji.
Wiele firm przez ostatnie miesiące stawało na rzęsach, aby organizować podróże służbowe mimo zakazów oraz robić to bezpiecznie. Teraz, przy założeniu, że o rezerwacje w hotelu będzie dużo łatwiej, pozostaje problem bezpieczeństwa. Szczególnie w przypadku większych firm trzeba mieć na uwadze to dokąd ( do jakich hoteli) podróżują pracownicy. Jak w takim razie przygotować firmę do podróży służbowych w czasie covidu? Wdrożenie tych kilku istotnych wskazówek może pomóc Twoim pracownikom i Twojej firmie uniknąć ewentualnych problemów.
Najważniejsze na początku będą bezpieczne podróże służbowe.
Jako bezpieczne podróże służbowe rozumiemy nie tylko te wyjazdy firmowe, które organizowane są do hoteli, w których przestrzegane są zasady higieny covidowej. Wg ekspertów Travelsupport.pl “bezpieczeństwo podróży służbowych” to również kwestia dobrego podejścia do ubezpieczenia podróży i wydatków. Należy zatem się skupić na dwóch kwestiach:
Stworzyć listę hoteli preferowanych do podróży służbowych.
Wszystkie najlepsze systemy rezerwacyjne takie jak Booking.com czy Hotels.com tworzą dodatkowe filtry dzięki którym można szybko wyselekcjonować sobie te obiekty, które wyróżniają się różnego rodzaju certyfikatami bezpieczeństwa antycovid.
Wybierać oferty z możliwością bezpłatnej zmiany i anulacji.
W ostatnim czasie byliśmy świadkami ciągłych zmian w polityce anulowania rezerwacji zarówno w hotelach jak i liniach lotniczych. Nagłe wprowadzanie lockdownów tworzyło ogromne zamieszanie w procesie anulowania i odzyskiwania pieniędzy. Wiele firm do dzisiaj nie otrzymało dziesiątek tysięcy złotych za niezrealizowane loty, czy odwołane imprezy firmowe. W 2021 nie można wykluczyć, że znowu pojawi się jakiś lockdown na podróże służbowe. Mimo, że ofert typu non-ref są zawsze atrakcyjne, miejmy na uwadze fakt, że w skali firmy bezpieczeństwo opłaca się bardziej niż jednorazowy rabat 10%.
Ankieta podróży służbowych wśród pracowników.
Teraz jest dobry moment na porozmawianie z pracownikami na temat wyjazdów firmowych. Pracownicy mogą mieć swoje sugestie lub obawy, które trzeba uwzględnić np. w nowej firmowej polityce podróży. Można to zrobić za pomocą anonimowej ankiety lub krótkiego teamsa. Dzięki takim informacjom można się dowiedzieć, którzy pracownicy mogą mieć problem z podróżami służbowymi. Część z pracowników może nie mieć chęci ryzykowania kwarantanną.
Nowa polityka podróży służbowych.
Jeśli jeszcze tego nie zrobiono w Twojej firmie, jest to ostatni dzwonek na to, aby przeanalizować politykę podróży firmowych i uwzględnić w niej najważniejsze rzeczy. Dostosowanie tego dokumentu do obecnych realiów, szczególnie w dużych firmach może uchronić je do bardzo poważnych problemów, również natury prawnej. Każdy pracownik powinien zapoznać się takim nowym dokumentem i oficjalnie go podpisać. Najważniejsze elementy w aktualizowaniu polityki podróży służbowych opisaliśmy w kilku naszych artykułach – tutaj