Powiało optymizmem na rynku podróży służbowych i MICE
Zgodnie z nowym raportem firmy Cvent 75% menedżerów ds. podróży służbowych w Europie spodziewa się, że liczba podróży służbowych w 2022 r. przekroczy poziomy z 2019 r.,
Firma Cvent to wiodący na rynku dostawca technologii do obsługi segmentu MICE (Meetings, Incentives, Conferences, and Exhibitions). W najnowszemu raporcie opublikował dane, które przybliżają aktualne trendy w zakresie podróży służbowych. Raport ujawnia znaczny poziom optymizmu wśród menedżerów podróży służbowych. Trzy czwarte (75%) respondentów spodziewa się, że liczba podróży w 2022 r. w ich organizacji przekroczy poziom z 2019 r., przy czym ponad jedna trzecia (32%) twierdzi, że oczekuje „znacznego wzrostu”. Według respondentów powody zwiększonej liczby podróży to:
- „Istnieje potrzeba, aby nasi pracownicy spotykali się twarzą w twarz w celach szkoleniowych i biznesowych”.
- „Nasza firma musi uczyć się na innych rynkach”.
- „Chcemy rozwijać się na arenie międzynarodowej: nowi partnerzy, klienci i inwestorzy”.
- „Więcej podróży podkreśla nasze pragnienie poszerzenia naszej ekspozycji na nowe rynki”.
Raport ujawnia również, że większość (81%) respondentów spodziewa się, że ich budżet podróży służbowych wzrośnie w 2022 r. w porównaniu z poziomami wydatków z 2019 r. Chociaż wzrost ten jest częściowo związany z rosnącymi kosztami linii lotniczych i hoteli. 88% ankietowanych menedżerów ds. podróży korporacyjnych wskazuje na wyraźny wzrost liczby rezerwacji hotelowych związanych z organizacją spotkań i wydarzeń firmowych, a 64% wskazuje na dynamiczny powrót podróży w związku z koniecznością obecności na targach branżowych i konferencjach.
Podróże służbowe będą drożeć w 2022 i w 2023
Według Global Business Travel Forecast 2023, opublikowanej przez CWT oraz Global Business Travel Association (GBTA), przewiduje się, że światowe ceny podróży służbowych będą nadal rosły w pozostałych miesiącach 2022 r. i przez cały 2023 r.
Według raportu, który wykorzystuje anonimowe dane wygenerowane przez CWT i GBTA, z publicznie dostępnymi informacjami branżowymi oraz modelami ekonometrycznymi i statystycznymi, głównymi czynnikami wpływającymi na spodziewany wzrost cen są rosnące ceny paliw, niedobory siły roboczej i presja inflacyjna na koszty surowców.
Szacujemy, że koszt jednego uczestnika spotkań i wydarzeń w 2022 r. będzie o około 25% wyższy niż w 2019 r., a przewiduje się, że w 2023 r. wzrośnie o kolejne 7%. Oprócz stłumionego popytu wydarzenia korporacyjne konkurują teraz z wieloma innymi rodzajami wydarzeń, które zostały odwołane w 2020 r. A ponieważ wiele firm zrezygnowało z powierzchni biurowej podczas pandemii na rzecz pracy zdalnej, teraz rezerwuje miejsca na spotkania oraz eventy firmowe, aby umożliwić lepszą integracje pracowników.
Travelsupport.pl
Ceny noclegów w hotelach będą najwyższe w historii
Ceny hoteli gwałtownie wzrosły w niektórych częściach świata, w tym o 22% w Ameryce Północnej i o 31,8% w Europie. Wzrost napędzany jest przez przyspieszone ożywienie gospodarcze po pandemii.
Wzrost stawek hotelowych jest spowodowany silnym odbiciem liczby podróży służbowych w 2022 r., oraz dynamicznie rosnącymi liczbami podróży grupowych na spotkania i imprezy firmowe. Przewiduje się ze rosnący popyt utrzyma się do końca 2022, co istotnie wpłynie na dalszą presję na średnie dzienne stawki hotelowe.