Dynamiczne ceny hoteli: Co musisz o nich wiedzieć, aby skutecznie używa ich w firmowej polityce podróży?
Ostatnie kilka lat to okres upadków i wzlotów dla branży hotelarskiej, szczególnie w segmencie podróży służbowych. Mimo iż w Polsce obserwujemy już tendencję wzrostową w większości wskaźników takich jaka cena średnia, czy RevPar, to w dalszym ciągu występują wahania popytu i silnie rosnące ceny pokoi hotelowych.
W przypadku podróży służbowych wielu hotelarzy w coraz większym stopniu polega na strategiach zarządzania przychodami hoteli. Gromadzenie i analizowanie danych w celu przewidywania zachowań i popytu gości oraz dynamiczne ustalanie cen w celu maksymalizacji rentowności to często stosowane taktyki.
Co dokładnie oznacza strategia zarządzania cenami? Cóż, chodzi o to, że w zależności od popytu w danym dniu, czynników lokalnych i obłożenia hotelu, ceny pokoi hotelowych zmieniają się, dzięki czemu hotele mogą zarabiać więcej. W praktyce hotelom chodzi o to, aby każdy kolejny pokój zarezerwowany w danym dniu był droższy od tego zarezerwowanego wcześniej. Im więcej rezerwacji hotel przyjmuje na dany dzień tym cena doby rośnie. Jeśli hotel spodziewa większej liczby turystów w danym okresie, podwyższa ceny, tak aby ostatni pokój w danej dobie wynająć za maksymalną możliwą cenę. Taka strategia maksymalizacji przychodów w hotelach stanowi wyzwanie dla firm, które w swojej polityce podróży służbowych stosują stałe limity dla pracowników.
Dynamiczne stawki hotelowe w podróżach służbowych
Co to są stawki dynamiczne?
Stawki dynamiczne to metoda ustalania cen stosowana w branży hotelarskiej, która dostosowuje ceny pokoi hotelowych na podstawie zapotrzebowania w czasie rzeczywistym. Ceny pokoi są ustalane na podstawie różnych czynników, w tym liczby dostępnych pokoi i liczby rezerwacji jaką w danym dniu otrzymuje hotel.
Dzięki wykorzystaniu inteligentnych algorytmów dynamiczny limit ceny określa stawkę ceny za noc dla podróżnych na podstawie średniej ceny. Limity stawek są automatycznie dostosowywane w celu odzwierciedlenia wahań cen, bez konieczności ręcznego wykonywania tego przez menedżerów ds. podróży.
Jak działa dynamiczna wycena?
Hotele będą dostosowywać ceny dostępnych pokoi w oparciu o kilka czynników, w tym obłożenie, sezon, czas rezerwacji i ceny konkurencji. Załóżmy na przykład, że średnia cena hotelu poza sezonem wynosi 420 PLN za noc za pokój standardowy, ale co roku w okolicy odbywa się duża konferencja, która przyciąga wielu profesjonalistów spoza miasta, co powoduje duże zapotrzebowanie na pokoje. W miarę wzrostu popytu i spadku dostępności pokoi hotel dostosowuje cenę do 570 PLN, aby wykorzystać wzrost liczby rezerwacji i zoptymalizować zyski. Z drugiej strony, jeśli hotel odnotuje spadek liczby rezerwacji lub wzrost liczby anulacji, może obniżyć stawki, aby zachęcić podróżnych do dokonywania rezerwacji u niego.
Dynamiczne ceny hoteli dla podróży służbowych
Chociaż stawki dynamiczne to dla hoteli świetny sposób na maksymalizację zysków, strategia ta może stanowić pewne wyzwanie dla menedżerów ds. podróży. Ponieważ większość firm ręcznie ustala własne limity stawek według miejscowości, miast lub krajów, menedżerowie ds. podróży muszą inwestować czas w analizę wszystkiego, aby określić odpowiednią stawkę za noc.
Mimo że znalezienie odpowiedniej stawki zajmuje dużo czasu, w różnych miastach i miasteczkach nadal można przegapić większe oszczędności. Jednakże dzięki dynamicznemu limitowi cen hoteli firma może zoptymalizować wydatki, a jednocześnie uzyskać spersonalizowane opcje dla wszystkich osób podróżujących służbowo.
Korzyści z dynamicznych limitów cenowych
Dynamiczne limity zapewniają elastyczność w dostosowywaniu stawek w miarę zmian mediany bez konieczności robienia tego ręcznie, oszczędzając czas i pieniądze. Ograniczenia mogą również pomóc pracownikom przestrzegać polityki podróży firmy i poprawić ogólne doświadczenie związane z rezerwacjami.