Travelsupport.pl

Dynamiczne ceny biletów lotniczych

Dynamiczne ceny biletów lotniczych

Udostępnij:

Share on linkedin
Share on facebook
Share on twitter
Share on email

Dzisiaj wszystkie linie lotnicze są bardziej niż kiedykolwiek nastawione na maksymalizacje przychodów. Dlatego dynamiczne ustalanie cen wkracza do branży lotniczej na pełną skalę. Nie wszyscy z zadowoleniem przyjmują ten trend, ale znawcy rynku twierdzą, że model może przynieść korzyści zarówno pasażerom, jak i liniom lotniczym.

Dynamiczne ceny biletów lotniczych - co to takiego?

Dynamiczna wycena biletów lotniczych umożliwia liniom lotniczym oferowanie cen swoim klientom na podstawie informacji kontekstowych dostępnych w momencie zakupu. Linie lotnicze nie muszą posiadać dodatkowych danych osobowych. Informacje kontekstowe są zbudowane na elementach takich jak długość podróży, czas przed podróżą, dzień wyjazdu/przylotu, konkurencja, preferencje zakupowe, pozostała zdolność sprzedaży, itd.

Dynamiczne ceny biletów to nie jest nowa technika sprzedaży. Dzięki managerom ds. zarządzania zyskami/przychodami, ceny linii lotniczych były kreowane „dynamicznie” już w latach 80.

Nowością jest możliwość korygowania ceny w czasie rzeczywistym, bez konieczności wprowadzania taryf do zewnętrznego systemu dystrybucji (GDS). 

Linie lotnicze wiedzą dużo o pasażerach, a dynamiczna wycena biletów wykorzystuje tę wiedzę do maksymalizacji zysków.

Dynamiczne tworzenie ceny to technika, w ramach której cena biletu lotniczego zmienia się w celu dostosowania jej do warunków rynkowych. Przykładem jest to jak firmy takie jak Uber podwyższają ceny w okresach szczytu podróży.

W przypadku linii lotniczych cena biletu ustalana jest na podstawie tego, co o Tobie wie lub myśli, że wie o Tobie linia lotnicza. Linie lotnicze są mistrzami w gromadzeniu danych. Zbierają bardzo szczegółowe dane osobowe i śledzą Twoje wyszukiwania i zainteresowania online za pomocą plików cookie.

Używając kart płatniczych, aby kupić drinka podczas lotu lub skrzynkę wina w sklepie wolnocłowym, dajesz liniom lotniczym wgląd w Twoje preferencje dotyczące picia. Odpowiednie algorytmy gromadzą setki lub tysiące tego typu danych,  aby  stworzyć wiarygodny schemat Twoich preferencji. 

Na poziomie indywidualnego pasażera dynamiczne ustalanie cen ma na celu określenie, ile pasażer jest skłonny zapłacić za lot z Madrytu na Heathrow w najbliższą niedzielę.

Dynamiczne ceny biletów dzięki sztucznej inteligencji AI

Kolejnym etapem w rozwoju dynamicznego tworzenia cen biletów lotniczych będzie wprowadzenie sztucznej inteligencji. Dzięki niej linie lotnicze będą wiedzieć nie tylko to ile pasażer jest skłonny zapłacić za bilet w chwili rezerwacji, ale będą znały jego preferencje w przyszłości. Już teraz widać bardzo dynamiczny rozwój narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Wg ostatnich raportów z ATPCO linie lotnicze dokonują obecnie 12 milionów dziennych zmian w swojej bazie cenowej, w porównaniu z zaledwie 2 milionami w 2018 roku.

Jak uniknąć dynamicznych cen

  1. Wyczyść pliki cookie przed dokonaniem rezerwacji lub przeglądaniem taryf lotniczych.
  2. Podczas dokonywania rezerwacji użyj innego komputera/urządzenia.
  3. Użyj innej przeglądarki (SAFARI może sugerować, że jesteś bardziej zamożnym użytkownikiem Apple).
  4. Korzystaj z trybu incognito lub VPN i za każdym razem zmieniaj kraje.
  5. Nie wprowadzaj danych członkostwa w linii lotniczej, dopóki nie kupisz biletu.
firmowa polityka podróży

Rezerwuj regularnie przez nasz dostęp do Booking.com i otrzymuj zawsze zwrot do 3% wartości swoich rezerwacji.

Najczęściej czytane:

Najlepsze linie lotnicze

Najlepsze linie lotnicze wg Airhelp

Firma Aihelp.pl zajmuje się odszkodowaniami za podróże lotnicze. Firma zapewnia usługę ubiegania się o należne odszkodowanie dla pasażerów, którzy ponieśli stratę w związku z odwołaniem

Podróże służbowe droższe o 8-9%

Podróże służbowe droższe o 8-9%

Według globalnego badania przeprowadzonego w maju 2023, wśród prawie 100 globalnych Travel Managerów, wydatki na podróże służbowe przekroczą planowane budżety na 2023. Travel Managerowie zakładają,

Nasze usługi