Travelsupport.pl

Delegacje służbowe 2023 wg Airplus

Delegacje służbowe 2023

Udostępnij:

Powrót delegacji służbowych będzie kontynuowany w 2023 r., Pandemia koronawirusa straciła na znaczeniu na całym świecie, a Chin rozluźniły przepisy dotyczących podróżowania. Specjalista ds. płatności korporacyjnych, firma AirPlus International, pokazuje najważniejsze trendy w podróżowaniu wg danych zgromadzonych przez AirPlus Business Travel Index.

Delegacje służbowe w klasie business

Jednym z najbardziej zaskakujących trendów jakie widać w analizie danych zakupowych Airplus jest pojawienie znacznie większej liczby biletów lotniczych w klasie biznesowej. W 2022 delegacje służbowe odbywały się znacznie częściej w większym komforcie niż miało to miejsce w 2019. Liczba delegacji służbowych w klasie biznes wzrosła w 2022 aż o 13,6% w  porównaniu 2019 r.  zwłaszcza na lotach krajowych (11,5 vs. 4, 7%). Średnio w Europie udział delegacji służbowych realizowanych na biletach lotniczych w klasie biznes wyniósł średnio 10,7% wszystkich podróży służbowych.

Podczas gdy miejsca w klasie biznes były bardziej popularne podczas pandemii, głównie ze względu na dystans społeczny, teraz mogą być dla firm sposobem na okazanie wdzięczności podróżującym pracownikom po dwóch trudnych latach.

BLEISURE cały czas mocnym trendem.

Europejczycy poświęcają więcej czasu na delegacje służbowe. W roku 2022 przeciętna podróż służbowa trwała w Europie 4,7 (2019: 4,1 dnia), a poza Europą 13,6 dnia (2019: 11,6 dnia). Jednodniowe krótkie wyjazdy, które nadal stanowiły 16,4% podróży służbowych w 2019 r., znacząco spadły do ​​6,8% w 2022 r.

Podróże częściej zaczynały się w weekend – wskazuje to na trend „bleisure”, czyli łączenia podróży prywatnej i służbowej. Na sobotę lub niedzielę wystawiono 16,3% biletów lotniczych. W 2019 r. odsetek ten nadal wynosił 12,4%. Innym powodem dłuższego czasu trwania są wysiłki firm mające na celu uczynienie podróży bardziej zrównoważonymi, na przykład poprzez łączenie kilku spotkań biznesowych w jedną podróż zamiast odbywania krótkich podróży indywidualnych.

Delegacje służbowe coraz droższe

Droższe bilety lotnicze. Od zeszłego roku firmy musiały głębiej sięgnąć do kieszeni w przypadku podróży służbowych. Od września można jednak zaobserwować lekką tendencję spadkową w przypadku biletów w klasie ekonomicznej. Od października spadają również ceny biletów na loty międzykontynentalne.

Bilet ekonomiczny kosztował w 2022 roku średnio 519 euro (2019: 433 euro), a klasa biznesowa 3313 euro (2019: 3016 euro). Jest to jedynie mała korekta w głównym trendzie spowodowana okresowym osłabieniem dolara i spadkiem cen ropy naftowej. Na horyzoncie widać już jednak powrót do wzrostu cen, na który wpływ będzie miał również ogromny niedobór nowych samolotów szerokokadłubowych w latach 2022-26.  

firmowa polityka podróży

Rezerwuj regularnie przez nasz dostęp do Booking.com i otrzymuj zawsze zwrot do 3% wartości swoich rezerwacji.

Najczęściej czytane:

Nasze usługi